A kisvállalkozások adózásának egyszerűsítése régi sláger téma, nehezen találni olyan kormányzatot, amely ne szerepeltette volna ígéretei között. Igaz, olyat sem könnyű mutatni, amely maradéktalanul meg is valósította volna az erre vonatkozó elképzeléseket. Minden hibájával együtt erre való kísérletként tekinthetjük az EVA szabályait. A jövőre nézvést jelenleg az látszik biztosnak, hogy az egyszerűsített adózás eddigi formája megszűnik arról, hogy mi jön helyette még csak elveket olvashatunk.
Azok persze szépek, úgy mint pl. a jelenleginél is egyszerűbb adózási keretrendszer kialakítása és nem csupán egyes vállalkozói csoportok számára. Vagy, hogy az új rendszer ne rójon aránytalan terheket a vállalkozókra azok növekedését elősegítendő a beruházások és alkalmazottak felvétele esetén. Mindezek megvalósítását egy pénzforgalmi szemléletű, reáltevékenység alapú adózás bevezetése szolgálná a mikro- és kisvállalkozások számára.
Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy az adóalap meghatározásához nem lesz szükség bonyolult eredmény-kimutatásra, csupán a bevételek és kiadások nyilvántartására. A vállalkozás fejlesztése érdekében visszaforgatott jövedelem csökkentené az adóalapot. A tervezett szabályozás a legkisebb vállalkozások esetén megszüntetné a tőke- és a munkajövedelmek mesterséges elkülönítését, illetve a nyereség és az osztalék elkülönült adóztatását.
Mindehhez társulna egy pénzforgalmi szemléletű áfa elszámolás, melynek lényege, hogy mind az áfa fizetési kötelezettség, mind a visszaigénylés lehetősége a számlák tényleges kiegyenlítéséhez kötődne. A jövő tehát ezúttal is biztatónak látszik, a korábbi időszakokhoz hasonlóan most is csupán a zord jelennel van a probléma. Sajnos nem csak a már hatályban lévő szabályok miatt. Úgy tűnik, hogy a ránk váró új adózási rendszer már ismert elemei – telefonadó, pénzügyi tranzakciós adó stb.- sem látszanak egy irányba menni a Széll Kálmán Tervben felvázolt egyszerűsített adózásra vonatkozó elképzelésekkel. Legfeljebb annyiban, hogy a kisvállalkozások minden hókuszpókusz nélkül, egyszerűen csak fizessenek lehetőleg minél több adót. Ez meg így talán túl egyszerű!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.