A fokozott adóhatósági felügyeletet elrendelő határozatokban gyakran találkozhatunk a következő mondattal: „ A kockázatelemzési eljárás során az adózót- a hivatkozott jogszabályi rendelkezésnek megfelelően – a tevékenység folytatásához szükséges személyi, tárgyi és pénzügyi feltételek fennállásának ellenőrzése céljából …....... napján kelt, …........ iktatószámú kérdőív kitöltésére felhívó végzéssel a KOCKERD nevű nyomtatvány kitöltésére hívtam fel.” A hivatali nyelvezet szörnyűségeit, javaslom most tegyük félre, bár bizonnyal megérne nem is egy „misét”. Ami pedig a kockázat elemzés kérdését illeti bár igen fontos ezúttal nem bonyolódnánk bele, ajánljuk viszont minden érdeklődőnek a témával foglalkozó „Kockázatok, elemzések” című írásunkat.
Maradna ezúttal témául maga a „KOCKERD nevű nyomtatvány” illetve annak kitöltése. Követve a fokozott adóhatósági felügyelet elrendelésének témánkhoz kapcsolódó menetrendjét fontos, hogy a kitöltött és az adóhatóság részére megküldött kérdőív alapján, az abban közölt adatok valóságtartalmának, hitelességének vizsgálatára az adóhatóság az érintett vállalkozásnál az egyes adókötelezettségek teljesítésre irányuló ellenőrzést folytathat le.
Az ellenőrzések valóban egyrészt a KOCKERD nyomtatványon szereplő információk valóságtartalmának ellenőrzésére vonatkoznak, de alapvető céljuk mégis csak annak meghatározása van-e indok a fokozott adóhatósági felügyelet elrendelésre. Persze, ha már ott járnak arra is figyelmet fordítanak teljesítette-e az adózó valamennyi kötelezettségét ideértve többek között az adóbevallási, adófizetési és bejelentési kötelezettségeket is. Mindezekhez felhasználja a KOCKERD kérdőív feldolgozása során nyert információkat is. Például az ott megjelölt tevékenység kezdési időponthoz viszonyítja a bejelentési kötelezettségek teljesítését. Ellenőrzi a megjelölt tárgyi eszközök meglétét illetve a bérelt vagy saját székhely, telephely alkalmasságát a megjelölt tevékenységek folytatására. Felméri, hogy a kérdőíven megjelölt tevékenységek folytathatók-e az ott megjelölt alkalmazotti létszámmal.Összeveti a vállalkozás által a tevékenység finanszírozására megjelölt pénzügyi forrásokat a megjelölt t tevékenységek forrásigényével.
Többek között ezek eredményeként dönt a NAV a fokozott adóhatósági felügyelet elrendeléséről illetve az ellenőrzés során megállapított mulasztások bírságolásáról. Ezért egyáltalán nem közömbös hogyan töltöd ki a kérdőívet. Javasoljuk a kitöltés előtt tájékozódj a lehetséges kockázatokról. Ha ennek során segítségre van szükséged ajánljuk figyelmedbe az ADÓklub KOCKERD kérdőív kitöltésével kapcsolatos ingyenes tájékoztató anyagait. Légy az ügyfelünk díjfizetés nélkül, kérd tájékoztatóinkat és csökkentsd a minimálisra a KOCKERD kockázatát!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.