Valószínűleg kevesen voltak, akik álmatlanul töltötték a csütörtökről péntekre virradó éjszakát, azon tépelődvén vajon elfogadja-e az Országgyűlés a távközlési adót. Nem borult a papírforma, az előterjesztés névszerinti szavazással, a kormánytöbbség támogatásával törvénnyé emelkedett. A parlamenti erőviszonyok ismeretében ez egyáltalán nem meglepő. Annál érdekesebbek viszont miről és hogyan akarnak meggyőzni bennünket, jámbor telefonálókat az elfogadást követő kormányzati illetve kormánypárti nyilatkozatok.
Az NGM érvelése, a mi természetesen torzító interpretálásunkban közelítőleg így foglalható össze. Emberek! Csináltunk egy olyan adót, hogy berosáltok! Széles adóalapot terhel, alacsony a kulcsa. Magas a bevétele. Ugyanakkor a távközlési szolgáltatók fizetik. Nektek semmi pénzbe lesz, nem hisszük és 2013-tól már nem is lenne indokolt, hogy áthárítsák rátok. Ráadásul ez a mi adónk illeszkedve az új adóreformba a jövedelmetek helyett a fogyasztást és forgalmat terheli majd. Ez pedig azért fontos mert az ilyen típusú adók társadalmilag arányosabbak, hiszen a tehetősebbek fogyasztásuk arányában többet fizetnek.
Értitek? Ezt már inkább mi kérdezzük. Mert akkor hogy is van csak, ha a telefon szolgáltatók fizetik a fogyasztási típusúnak szánt távközlési adót és nem hárítják át ránk fogyasztókra, mi lesz a társadalmi igazságossággal, hogy aki többet fogyaszt, többet fizet? Vagy mégis áthárítják? Nyugalom még sem fogják áthárítani, mert a Fidesz szóvivője szerint a távközlési adót nem a telefonáló emberek fizetik majd, hanem a szolgáltatást nyújtó telekommunikációs cégek; "ez most az ő adójuk, ez most az ő terhük" Akkor hát félre bú, félre bánat és társadalmilag arányosabb adóteher viselés, mégis csak állják a cehhet a távközlési szolgáltatók, mi meg csak telefonáljunk nyugodtan. De a kormánypárt szóvivője arra is rámutatott, hogy nálunk rendkívül drágán szolgáltatnak a távközlési cégek. Ezzel kapcsolatban idézte a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet, az OECD tanulmányát, amely arról szól, hogy "Magyarország világbajnok, nálunk a legdrágább a mobilozás".
Azt gyanítjuk itt lehet valahol a megoldás kulcsa. Megeshet azért olyan drága a telefondíj, mert az elvetemült szolgáltatók sanyargatják a magyart, extra profitot tennének zsebre a tőlünk kicsikart magas telefondíjakból, de leleményes Kormányunk a különadó és az idén már a telefonadó révén is megakadályozta ezt. Azt nem tudjuk, hogy így történt-e, de arra nézve erős a gyanúnk, hogy a távközlési szolgáltatók adófizetésre fordított forintjai mindenképpen tőlünk származnak. Ha áthárítják az adóterheket akkor azért, ha meg nem akkor a saját hasznuk mellett a fejlesztési forrásaik is csökkennek majd. Így aztán előbb vagy utóbb nekünk is fájni fog! Arról már nem is beszélve, hogy a vállalkozásokat terhelő telefonadó vagy annak legalább egy része ugyancsak megjelenhet a nekünk telefonálóknak és nem telefonálóknak felszámított az áraikban. Vagy lehet, hogy külön kérésre ők sem fogják ezt az adót továbbhárítani?
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.