Az igazat megvallva már korábban is kezdett gyanús lenni, hogy az elmúlt két évben sem változott semmi ahhoz a rendszerváltás óta megszokott képlethez képest, hogy az elmúlt idők sötét hibái okozzák a jelen bajait, melyeket egy nagyon rózsaszín jövő reményében most egy kicsit még fájdalom, de tovább kell rontanunk. De legalább, a pár éves távlatban felvázolt délibáb jövő ígéretesnek látszott. Most sem volt ez másként egészen a közelmúltig.
Az eleinte csak szórványosan megjelenő kétkedő vélemények, kezdenek összeállni valamiféle, a tervezett megoldásokat különböző szempontból elutasító egységgé. Az igazi illúzió vesztés aztán akkor következik be, ha mindez találkozik a saját tapasztalattal, meggyőződéssel. Valami hasonlót éreztem a HBLF (Hungarian Business Leaders Forum) által szervezett 11. pénzügyi kerekasztal beszélgetésről olvasott MTI híradás kapcsán, melynek az összefoglaló címe még egy kísérletet azért tett az illúzióim megmentésére amikor így fogalmazott: „Az adócsomag nem segíti a növekedést”. Viszont kifejezetten ellene hat, legalábbis a konferencia résztvevőinek véleményét olvasva.
Mellár Tamás, a KSH volt elnöke , egyetemi tanár szerint a telekomadó elviselhető ugyan, de a tranzakciós adóval együtt erősíti az inflációt és a feketegazdaságot. A megoldást a progresszív szja kulcs, a vagyonadó és az 1.800-2.000 milliárdnyi állami támogatás részleges leépítése jelenthetné. Oszkó Péter volt pénzügyminiszter az egykulcsos szja következtében kieső 500 milliárdot inkább a vállalati szektor jövedelmezőségének és versenyképességének javítására fordította volna. Bod Péter Ákos volt MNB elnök, egyetemi tanár arra figyelmeztetett, hogy a gazdaságpolitika iránti bizalmatlanság miatt a vállalkozások elhalasztják beruházásaikat, és ez hosszabb távon is negatívan hat a gazdasági növekedésre. Véleménye szerint az ország növekedési problémáit nem lehet az euró válságra hárítani.
László Csaba volt pénzügyminiszter megítélése szerint az adócentralizáció nő, így a vállalkozások versenyképességét nem sikerült a kormánynak javítani. Vámosi-Nagy Szabolcs véleménye, hogy a folyamatos adóváltoztatások csökkentik az ország tőkevonzó képességét, amikor hitelszűke van a világban és még fokozottabban Magyarországon, akkor a pénzügyi szektort érintő tranzakciós adó nem segíti a gazdasági növekedést. Jelezte azt is, hogy minden új adó végeredményben a lakosságot terheli, akár közvetlen, akár közvetett formában.
Mindezekhez képest alig néhány napja nyilatkozta a nemzetgazdasági miniszter "Mi nem a következő évekre, hanem a következő évtizedekre konszolidáltuk a magyar államháztartást" Majd hozzátette az állam pénzügyeinek rendbetétele miatt "nagyon közel állunk ahhoz, hogy jövőre egy, ma senki által nem elgondolt, és elképzelhető növekedési ütemet érjünk el". A miniszter úr nem HBLF által szervezett, hanem egy másik konferencián nyilatkozott az idézett módon, a mondandója tartalmát tekintve még akár az is megeshet, hogy egy másik Magyarországról!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.